close
تبلیغات در اینترنت
در مورد شير بُز بيشتر بدانيد
loading...

کنکوری ها

شير بز خواص تغذيه‌اي فراواني دارد. از جمله خواص مفيد آن عبارتند از: تحريک سيستم آنتي‌اکسيداني بدن، تسريع دفع فرآورده‌هاي زايد حاصل از واکنش‌هاي شيميايي در بدن، کاهش روند پيري و مفيد براي افراد مبتلا به بيماري اسکيزوفرني (نوعي بيماري عصبي). پروتئين و چربي موجود در آن ارزش تغذيه‌اي بالايي دارد. مواد معدني چون کلسيم، فسفر، منيزيم، آهن، روي و مس با قابليت جذب بالا و نيز ويتامين‌هاي گروه B و ويتامين‌هاي A و D در مقادير کافي در شير بز يافت مي‌شوند. کلسيم موجود در اين شير بدليل قابليت جذب بالايي که…

تبلیغات

در مورد شير بُز بيشتر بدانيد

بازدید : 728 یکشنبه 16 تير 1392 نظرات ()در مورد شير بُز بيشتر بدانيد

شير بز خواص تغذيه‌اي فراواني دارد. از جمله خواص مفيد آن عبارتند از: تحريک سيستم آنتي‌اکسيداني بدن، تسريع دفع فرآورده‌هاي زايد حاصل از واکنش‌هاي شيميايي در بدن، کاهش روند پيري و مفيد براي افراد مبتلا به بيماري اسکيزوفرني (نوعي بيماري عصبي). پروتئين و چربي موجود در آن ارزش تغذيه‌اي بالايي دارد. مواد معدني چون کلسيم، فسفر، منيزيم، آهن، روي و مس با قابليت جذب بالا و نيز ويتامين‌هاي گروه B و ويتامين‌هاي A و D در مقادير کافي در شير بز يافت مي‌شوند. کلسيم موجود در اين شير بدليل قابليت جذب بالايي که دارد، از پوکي‌استخوان جلوگيري کرده و شکنندگي آن را کاهش مي‌دهد.

شير بز غذايي مفيد براي شيرخواران
======================

براي نوزادان بالاي يک سال که امکان تغذيه با شير مادر برايشان وجود ندارد، شير بز در مقايسه با شير گاو انتخاب مناسب تري است. شير بز بدليل هضم و جذب راحت پروتئين هاي تشکيل دهنده آن و عدم تشکيل دلمه، چربي هاي با کيفيت بالا و نيز قابليت هضم و جذب راحت، جذب بيشتر مواد معدني چون کلسيم، منيزيم، مس و آهن مفيدتر تلقي مي شود. نوزادان بالاي يکسال که به شير گاو آلرژي يا عدم تحمل دارند، شير بز با داشتن اجزاي قابل هضم تر و آلرژي زايي کمتر، جايگزين بهتري است. نشان داده شده که شير تازه بز، در شکل گيري سيستم ايمني و سيستم عصبي نوزاد و نيز در تنظيم تعادل انرژي نوزادان نقش ايفا مي کند.


ادامه مطلب را حتما ببینید

شير بز و اثرات محافظتي آن در برابر بيماري‌هاي قلبي- عروقي
=====================================
يکي از علت هاي اصلي مرگ در دنيا از جمله ايران، بيماري هاي قلبي– عروقي است. در کنار عوامل دارويي و تغييرات شيوه زندگي، نوع تغذيه نيز يکي از مهم‌ترين روش هاي پيشگيري و درمان آن محسوب مي شود. شير بز از طريق کاهش چربي هاي خوني، اثرات آنتي‌اکسيداني و دفع مواد زايد، پيشگيري از چاقي و ديابت نوع دو (که هر دوي اين بيماري ها، فاکتورهاي خطر قوي براي بروز اين بيماري محسوب مي شوند) و نيز پيشگيري از تشکيل لخته خوني، غذايي مفيد براي افراد مبتلا به بيماري هاي قلبي عروقي است. اين غذاي مفيد، از طريق غير فعال کردن واکنش‌هاي منجر شونده به تشکيل عوامل خطر‌زا، از اين بيماري‌ها پيشگيري مي کند.

شير بز، راهکاري مفيد براي کاهش کلسترول خون
==============================
آمارها نشان داده اند که هر 1 درصد افزايش در غلظت کلسترول سرمي، با افزايش 3-2 درصد در خطر بيماري هاي قلبي - عروقي همراه است. شير بز بدليل دارا بودن ترکيبات کاهش دهنده کلسترول خون، کاهنده قوي چربي هاي خوني بخصوص کلسترول خون است. محتواي کلسترول آن پايين بوده و از طرفي حاوي چربي‌هايي است که توليد کلسترول را در بدن کاهش مي دهند و ضمنا ترشح و دفع آن را از بدن افزايش داده و نيز جذب کلسترول را از محيط روده کاهش مي دهند. همچنين خاصيت کاهندگي کلسترول مربوط به شير بز را به محتواي بالاي آنتي‌اکسيداني آن نسبت مي دهند که منجر به افزايش بيشتر دفع کلسترول مي گردد.

شير بز و اثرات پيشگيري کننده آن در چاقي
=========================
چاقي که در نتيجه دريافت انرژي اضافي و کاهش مصرف (سوزاندن) آن ايجاد مي شود، زمينه‌ساز بروز بيماري‌هاي زيادي است. در بروز آن علاوه بر عوامل ژنتيکي و محيط، هورمون‌ها نيز اثرگذار هستند. آمارها افزايش شيوع آن در جهان را نشان مي دهند که در ايران نيز 1/21 درصد و 8/7 درصد از جمعيت 11تا 17 ساله تهراني به ترتيب در گروه اضافه وزن و چاقي قرار دارند. لپتين هورموني است که از سلول هاي چربي بدن آزاد مي شود. تنظيم تعادل انرژي، بلوغ جنسي، تعادل بين انسولين و گلوکز در بدن، تقويت عملکرد سيستم ايمني و شکل‌گيري آن از جمله نقش هاي اين هورمون است. اختلال در عملکرد اين هورمون، منجر به بروز چاقي مي گردد. لپتين در شير بز يافت مي شود. ميزان لپتين بخصوص در شير ترشح شده در ساعات اول پس از تولد حيوان زياد مي باشد.

احتياط!!!!!
========
از مصرف شير خام بز بخصوص در گروه‌هاي آسيب‌پذير مثل شيرخواران و افراد سالمند، بدليل آلودگي باکتريايي آن پرهيز نموده و بهتر است شير پاستوريزه و نگهداري شده در دماي مناسب يخچال را براي مصرف انتخاب کنيد. حرارت زياد شير باعث از بين رفتن بسياري از مواد مغذي و ويتامين هاي آن مي گردد و توصيه نمي شود. همچنين شير بز در کنار محتواي بالايي از مواد معدني و ويتاميني، از نظر ويتامين‌هاي اسيدفوليک و B12 فقير است که بايد در نظر گرفته شود.

شير بز و اثرات آن بر سيستم ايمني
======================
يکي از مهم‌ترين وظايف سيستم ايمني بدن محافظت در برابر ميکروب هاي بيماري‌زا است. شير بز با داشتن ترکيبات مفيدش به تقويت قدرت ايمني کمک مي کند. يکي از اين ترکيبات مفيد اليگوساکاريدها هستند که بعنوان کربوهيدرات غير قابل هضم بوده و نقش فيبر غذايي را دارند. اين ترکيب مفيد در شير مادر به‌اندازه 5 تا 8 گرم در ليتر يافت مي شود. اگرچه اين ترکيب در شير بز 20 برابر کمتر از شير مادر است، اما در مقايسه با شير گاو به‌اندازه 10 برابر بيشتر است. اليگوساکاريدها لوله گوارشي را در برابر ميکروب هاي بيماريزا محافظت کرده و رشد باکتري‌هاي مفيد ساکن در روده را افزايش مي دهند. همچنين اين ترکيبات رشد بافت روده نوزادان را ارتقا داده و در ترميم زخم نيز نقش دارند. نشان داده شده که اليگوساکاريدهاي موجود در شير بز اثرات ضد‌التهابي داشته و قابل توصيه براي بيماران با ناراحتي‌هاي التهابي روده هستند.

کلام پاياني
=======
در پايان، با توجه به اثرات مفيد ذکر شده در ارتباط با شير بز، گنجاندن اين ترکيب مفيد در رژيم غذايي تمام گروه‌هاي سني در جهت تامين نيازهاي غذايي‌شان توصيه مي گردد.


خطر شيرهاي گياهي و شير بز براي کودکان زير يکسال
__________________________________________
والدين بايد به نوع شيري که کودکانشان مي نوشند توجه داشته باشند. طبق گزارش آژانس ملي امنيت غذايي فرانسه برخي نوشيدني هايي که پايه گياهي دارند مانند شير سويا با کودکان کمتر از يک سال سازگار نيست.

شير سويا
======
يک پزشک متخصص اطفال که طي سالهاي گذشته بر روي تاثير نوشيدن شيرهاي گياهي بر روي کودکان مطالعه کرده است مي گويد اين محصولات کودکان را با کمبود موادي مانند کلسيم و آهن رو به رو مي کند. البته برخي از اين کمبودها مانند کمبود برخي ويتامين ها علائمي ندارند و ممکن است منجر به بروز نارسايي مغزي در کودک شوند و در دوران تحصيل دچار مشکل شوند.

بنابراين کودکاني که با شيرهاي گياهي تغذيه مي شوند، در مقايسه با ساير کودکان هوش کمتري دارند.

تغذيه نوزاد
=======
البته گاهي تاثير نوشيدن شيرهاي گياهي بسيار شديد تر است. طي دو سال گذشته پزشکان بر روي موارد مرگ کودکاني که با شير بادام تغذيه مي شوند، تحقيق مي کنند


برچسب ها شیربز ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • دبستان
 • دوره اول متوسطه
 • دبیرستان دروس عمومی
 • دبیرستان دروس تخصصی
 • سوالات نهایی سوم دبیرستان
 • سوالات نهایی پیش دانشگاهی
 • کنکور سراسری
 • جزوات کمک آموزشی
 • دانشگاه
 • نمونه سوالات پیام نور
 • معرفی رشته ها
 • سوالات کارشناسی ارشد
 • آزمون های آزمایشی
 • اخبار
 • اخبار ورزشی
 • اخبارعلمی آموزشی
 • خبرروز
 • پزشکی وسلامت
 • علم وفن آوری
 • خلاصه درس
 • مشاوره و برنامه ریزی