close
تبلیغات در اینترنت
جزئيات محتواي کتب جديد‌سوم ابتدايي/تغييرنام ومحتوي کتاب ها
loading...

کنکوری ها

حجت‌الاسلام والمسلمين محي‌الدين بهرام محمديان، معاون پژوهشي وزير آموزش و پرورش به ارائه جزئيات محتواي کتاب جديد‌التأليف سوم ابتدايي پرداخت و اظهار داشت: سال تحصيلي قبل و يک سال قبل از آن، توليد محتواهاي آموزشي را بر اساس برنامه درسي ملي با دلالت‌هايي که قبلاً داشتيم‏‏‏‏‏ْْ‏‏‏ْْْْ‏‏، شر‏وع کرديم و امسال نوبت توليد محتواي پايه سوم ابتدايي و پايه اول «دوره اول متوسطه» است. وي با بيان اينکه کتاب‌هاي پايه سوم ابتدايي بر اساس برنامه درسي ملي توليد شده است، افزود: در توليد کتاب‌هاي درسي…

تبلیغات

جزئيات محتواي کتب جديد‌سوم ابتدايي/تغييرنام ومحتوي کتاب ها

بازدید : 866 یکشنبه 16 تير 1392 نظرات ()جزئيات محتواي کتب جديد‌سوم ابتدايي/تغييرنام ومحتوي کتاب ها

حجت‌الاسلام والمسلمين محي‌الدين بهرام محمديان، معاون پژوهشي وزير آموزش و پرورش به ارائه جزئيات محتواي کتاب جديد‌التأليف سوم ابتدايي پرداخت و اظهار داشت: سال تحصيلي قبل و يک سال قبل از آن، توليد محتواهاي آموزشي را بر اساس برنامه درسي ملي با دلالت‌هايي که قبلاً داشتيم‏‏‏‏‏ْْ‏‏‏ْْْْ‏‏، شر‏وع کرديم و امسال نوبت توليد محتواي پايه سوم ابتدايي و پايه اول «دوره اول متوسطه» است.

وي با بيان اينکه کتاب‌هاي پايه سوم ابتدايي بر اساس برنامه درسي ملي توليد شده است، افزود: در توليد کتاب‌هاي درسي چند مرحله را پشت سر گذاشتيم که نخستين مرحله تدوين برنامه اجمالي محتوا بود و به آن راهنماي توليد گفته مي‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان اضافه کرد: بعد از توليد اجزاي محتواي آموزشي، اعتباربخشي اجزاي توليد شده در تهران به وسيله مؤلفان و اعضاي شوراي برنامه‌ريزي درسي و در استان‌ها توسط معلمان باتجربه يا سرگروه‌هاي آموزشي، مدرسان مراکز تربيت معلم و تربيت دبير، کارشناسان موضوعي و در بعضي از دروس و فصل‌هايي از درس‌ها، توسط دانش‌آموزان انجام شد.

وي ادامه داد: در مرحله پنجم، نظرات اعتباربخشي دريافت شد و شوراي برنامه‌ريزي و گروه تأليف بازنگري را انجام دادند و تأليف نهايي صورت گرفت و محتواي نهايي توسط معاون دوره، مديرکل دفتر، مدير توليد و شوراي هماهنگي علمي بازبيني شد و مورد تأييد نهايي قرار گرفت و براي ملاحظه نهايي به رئيس سازمان ارسال شد و سپس به حروفچيني و چاپ سپرده شد.

* در کتب فارسي سوم ابتدايي مهارت نوشتاري و خواندن کتاب را يکي شد

رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي به عناوين کتب دوره سوم ابتدايي اشاره کرد و گفت: تمام کتب دوره سوم ابتدايي جديدالتأليف است و عناوين کتاب‌هاي دوره سوم ابتدايي شامل ادبيات فارسي، رياضي، علوم، قرآن هديه آسماني، هنر و راهنماي معلم تربيت‌بدني است.

وي با بيان اينکه در کتب فارسي سوم ابتدايي مهارت نوشتاري و خواندن کتاب را يکي کرديم، افزود: فصل اول «نهادها»، فصل دوم «بهداشت»، فصل سوم «اخلاق فردي و اجتماعي»، فصل چهارم «راه زندگي»، فصل پنجم «هنر و ادب»، فصل ششم «ايران من» و فصل هفتم «طبيعت» است.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان ادامه داد: در هرکدام از اين درس‌ها موضوع جديدي وارد شده است‎؛ مثلاً در نهادها، نهاد ورزش مورد توجه قرار گرفته است؛ در اخلاق اجتماعي سيماي فداکاران، تکميل شده است: در راه زندگي، درس جديد تحت عنوان پيراهن بهشتي داريم که به موضوع انفاق مي‌پردازد.

وي اضافه کرد: در هنر و ادب‏،‏ به بحث کتابخواني پرداختيم، در فصل ششم نسبت به آشنايي با ايران و کشورمان توجه شده است و در بحث طبيعت به موضوع دريا، جنگل و ستارگان پرداختيم.

* دانش‌آموزان در کتاب علوم تجربي دريافت‌هاي علمي را مانند يک پژوهشگر جستجو مي‌کنند

معاون پژوهشي وزير آموزش و پرورش به محتواي کتاب علوم تجربي سوم اشاره کرد و گفت: در اين کتاب علم براي زندگي و علم براي زيستن مطرح شده است و روش و رويکردمان کاوشگرانه است.

وي ادامه داد: در اين درس ايستگاه‌هاي فکر تعبيه شده است و دريافت‌هاي علمي را بايد دانش‌آموزان مانند يک پژوهشگر جستجو کنند و دريافت‌هاي خودشان را در کلاس ارائه دهند که اينها مي‌تواند حوزه يادگيري تفکر و حکمت، علوم تجربي و مهارت‌هاي زيستي را ارتقا دهد.

* تغييرات کتاب مطالعات اجتماعي

حجت‌الاسلام والمسلمين محمديان درباره کتاب مطالعات اجتماعي اظهار داشت: کتاب قبلي درباره يک مأمور اداره پست به نام آقاي هاشمي بود که به همراه خانواده‌اش از کازرون به نيشابور سفر مي‌کند و در خلال اين سفر، نکات آموزشي به دانش‌آموزان ارائه مي‌شود که

اين داستان به طور کامل در سال تحصيلي آينده از کتب درسي سوم ابتدايي‌ها حذف ‌شد و به جاي آن، محتواي آموزشي جديدي در راستاي اجراي سند تحول بنيادين و همسو با سند برنامه درسي ملي جايگزين شد.

وي با بيان اينکه کتاب مطالعات اجتماعي سوم ابتدايي در سال تحصيلي جديد داراي موضوع جديدي است که با توجه به نيازهاي عمومي تأليف شده است‏ افزود: به عنوان مثال درباره هويت شخصي، هويت خانوادگي و هويت اجتماعي در اين کتاب به دانش‌آموزان مطالبي ارائه مي‌شود و عناوين اين درس‌ها را مي‌توان «من بزرگتر مي‌شوم»، «همکاري در خانواده»، «نيازهاي خانواده»، «خانه من»، «مدرسه من» و «از خانه تا مدرسه» نام برد.

رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي ادامه داد: در اين کتاب درسي به نام «من به دنيا آمدم» پيش‌بيني شده است که در آن داستان تولد نوزاد است که آموزش مي‌دهد به چه چيزهايي بايد در هنگام تولد توجه شود و يک دانش‌آموز بايد «نام، نام خانوادگي، نام مادر، نام پدر، قد، جنسيت، وزن» خودش را بداند.

وي اضافه کرد: واکسيناسيون نيز در اين درس مطرح شده و اهميت آن به صورت غير مستقيم اشاره شده است؛ در حقيقت نکات آموزشي در قالب داستان مطرح مي‌شود.

حجت‌‌الاسلام والمسلمين محمديان به فارس گفت: در اين کتاب به تفاوت‌هاي فردي دانش‌آموزان توجه شده است و به مشارکت خانواده در فرايند يادگيري ـ ياددهي و تجربه کردن تأکيد مي‌کند؛ يعني خانواده شرايطي را فراهم کند تا دانش‌آموز آموخته‌هاي کتاب را در محيط تجربه کند.

 

* نام درس قرآن‏، «قرآن هديه آسماني» شد

رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي درباره درس قرآن و تعليمات ديني بيان داشت: هدف نهايي‌مان در آموزش قرآن اين است که دانش‌آموزان بتوانند به توانايي و مهارت صحيح خواندن و روان خواندن قرآن دست يابند.

وي با بيان اينکه کتاب قرآن و معارف اسلامي‌ را در يک مجلد قرار داديم‏‏، افزود: عنوان جديد اين کتاب تلفيق دو عنوان است و «قرآن هديه آسماني» شد و نام آن «قرآن و هديه‌ آسماني» نيست.

حجت‌‌الاسلام والمسلمين محمديان با تأکيد بر اينکه بيشترين زمان را به قرآن اختصاص داديم‏ ادامه داد: به اين معنا که در کتاب قبلي براي اينکه دانش‌آموزان خسته نشوند، يک فعاليت جانبي گذاشته بوديم اما در ارزيابي‌هايمان به اين نتيجه رسيديم که فعاليت جانبي مزاحم براي آموزش قرآن است‎ به همين دليل اين فعاليت‌هاي جانبي را در متن هديه آسماني وارد کرديم که تقريباً حداکثر 30 درصد به زمان آموزش قرآن افزوده شده است.

وي اضافه کرد: با اين برنامه 6 ساعته که براي قرآن و تعليمات ديني پيش‌بيني کرديم، دانش‌آموزان يک روز در ميان متن قرآن را مي‌خوانند و آشنا مي‌شوند و همين تکرار و ممارست باعث دروني شدن آموزش قرآن و انس گرفتن دانش‌آموزان با قرآن خواهد بود.

* ساعت ورزش دانش‌آموزان را نهادينه کرديم

معاون پژوهشي وزير آموزش و پرورش به درس تربيت‌بدني اظهار داشت: ساعت ورزش دانش‌آموزان را نهادينه کرديم و راهنماي تربيت‌بدني براي معلمان توليد شده است که مي‌تواند فعاليت‌هايي را که در مدرسه براي ساعت ورزش انجام مي‌شود، جهت دهد.

وي افزود: البته مهارت آموزش شنا در پايه سوم ابتدايي تأکيد شده است و ساير مهارت‌هاي آمادگي جسماني هم در بحث پايه سوم اتفاق مي‌افتد؛ ضمن اينکه اجمالاً دانش‌آموزان با مباحث نظري سلامت و تربيت هم در اين زنگ آشنا خواهند شد.

* درس هنر هم جديد است

حجت‌‌الاسلام والمسلمين محمديان درباره درس آموزش هنر گفت: در اين درس توجه داريم که دانش‌آموزان ما بتوانند با نقاشي، هنرهاي تجسمي، خوشنويسي و نمايش آشنا شوند و اين موضوع در راهنماي معلم طراحي شده است.

وي اضافه کرد: اميدوار هستيم دانش‌آموزان به لحاظ ساحت زيباشناختي که دارند، يک ارتقاي خوبي را پيدا کنند؛ البته همه اينها منوط به اين است که همکاران ما در تابستان در جلسات کارآموزي شرکت کنند و با اهداف کتاب درسي و برنامه‌هاي جديد آشنا شوند و در کلاس به کار ببرند.

* در بحث رياضي تغيير رويکرد و روش داريم

رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي به تغييرات درس رياضي سوم ابتدايي اشاره کرد و اظهار داشت: محتواي کتاب رياضي سوم ابتدايي در ادامه کتاب پايه دوم ابتدايي است.

وي با بيان اينکه در بحث رياضي تغيير رويکرد و روشي داريم که در جهت غني‌سازي مباحث رياضي است‏، گفت: هدف از اين کتاب، آوردن رياضي به متن زندگي است يعني رويکرد عمومي‌مان در رياضيات، راهبرد حل مسئله است.

اين مقام مسئول در آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ادامه داد: چون اين کتاب داراي روشي جديد است بايد زمان زيادي را براي آموزش معلمان به کار ببريم و از رسانه‌هاي ديگر آموزشي و کمک‌آموزشي بهره بگيريم؛ ضمن اينکه فيلم آموزشي هم براي رياضيات خواهيم داشت که البته اين فيلم الصاق به کتاب نيست و براي دانش‌آموزان و معلمان است که به مدرسه ارائه مي‌شود.

برچسب ها تغییرکتب درسی ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • دبستان
 • دوره اول متوسطه
 • دبیرستان دروس عمومی
 • دبیرستان دروس تخصصی
 • سوالات نهایی سوم دبیرستان
 • سوالات نهایی پیش دانشگاهی
 • کنکور سراسری
 • جزوات کمک آموزشی
 • دانشگاه
 • نمونه سوالات پیام نور
 • معرفی رشته ها
 • سوالات کارشناسی ارشد
 • آزمون های آزمایشی
 • اخبار
 • اخبار ورزشی
 • اخبارعلمی آموزشی
 • خبرروز
 • پزشکی وسلامت
 • علم وفن آوری
 • خلاصه درس
 • مشاوره و برنامه ریزی